Νέο πιστοποιημένο πρόγραμμα σπουδών στη Φυσικοθεραπεία

Το Πανεπιστήμιο Frederick ανακοινώνει την επιτυχή αξιολόγηση και πιστοποίηση του Προγράμματος Σπουδών στη Φυσικοθεραπεία από τον Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙΠΑΕ), ύστερα από ενδελεχή αξιολόγηση από επιτροπή ειδικών.

Η αρμόδια Επιτροπή Εξωτερικής Αξιολόγησης που καταρτίστηκε στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων του Συμβουλίου του ΔΙΠΑΕ, αξιολόγησε επιτυχώς το Πρόγραμμα το οποίο θα προσφέρεται από το Πανεπιστήμιο Frederick με την έναρξη του Χειμερινού Εξαμήνου, στις 2 Οκτωβρίου 2023. Πρόκειται για το μοναδικό στο είδος του Πρόγραμμα Σπουδών που θα προσφέρεται από πανεπιστημιακό ίδρυμα στη Λεμεσό και το πλέον επικαιροποιημένο στην Κύπρο. Πρόκειται επίσης για το μοναδικό Πρόγραμμα Φυσικοθεραπείας που θα δίνει τη δυνατότητα εκπαίδευσης σε κλινικούς χώρους (Νοσοκομεία, Αναρρωτήρια, Κλινικές, Κέντρα Υγείας και Αποκατάστασης) από το πρώτο κιόλας εξάμηνο, παρέχοντας έτσι τον μεγαλύτερο αριθμό ωρών κλινικής και πρακτικής εκπαίδευσης.

Το Πρόγραμμα σχεδίασαν εξειδικευμένοι και έμπειροι επιστήμονες στον τομέα της Φυσικοθεραπείας, ενώ το ακαδημαϊκό προσωπικό θα αποτελείται από καταξιωμένους/ες φυσικοθεραπευτές/τριες και άλλους/ες επαγγελματίες υγείας, με πολυετή διδακτική, ερευνητική και κλινική εμπειρία. Οι φοιτητές/τριες του Προγράμματος θα έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν εξειδίκευση σε διάφορες φυσικές μεθόδους και τεχνικές φυσικοθεραπείας, όπως θεραπευτική άσκηση, τεχνικές κινητοποίησης, ηλεκτροθεραπεία και άλλες, με σκοπό την αποκατάσταση της κίνησης και της λειτουργίας του ανθρώπινου σώματος.

Για την ανάπτυξη του Προγράμματος, το Πανεπιστήμιο Frederick δημιούργησε ευρύ φάσμα μοντέρνων και ευρύχωρων εργαστηρίων τα οποία περιλαμβάνουν υπερσύγχρονο φυσικοθεραπευτικό εξοπλισμό που θα προσφερθούν για σκοπούς εργαστηριακής εκπαίδευσης των φοιτητών του Προγράμματος αλλά και έρευνας. Τα εν λόγω εργαστήρια παρέχουν πλούσιο εξοπλισμό όπου μεταξύ αυτών είναι επιστημονικά όργανα μέτρησης και αποκατάστασης των παθολογιών του μυοσκελετικού, νευρολογικού, καρδιοαναπνευστικού συστήματος και άλλων συστημάτων. Πέραν της εργαστηριακής εκπαίδευσης οι φοιτητές/τριες θα παρακολουθούν μαθήματα κλινικής και πρακτικής άσκησης σε Νοσοκομεία, Κλινικές, Κέντρα Αποκατάστασης και άλλους οργανισμούς.

Αναφερόμενος στην πιστοποίηση του Προγράμματος, ο συν-συντονιστής Δρ Χρίστος Σάββα, Αναπληρωτής Καθηγητής στη Νευρομυοσκελετική Φυσικοθεραπεία ο οποίος συντονίζει το Πρόγραμμα με τον Δρα Εμμανουήλ Παπαδόπουλο, Αναπληρωτή Καθηγητή στο Πανεπιστήμιο Frederick, δήλωσε: «Είμαστε ιδιαίτερα ευτυχείς γιατί η επιτυχής αξιολόγηση του Προγράμματος αντανακλά την ποιότητα σπουδών που θα προσφέρει. Στόχος μας είναι η κατάρτιση επαγγελματιών φυσικοθεραπευτών/τριών ώστε να ενισχύσουν την προσπάθεια βελτίωσης του επιπέδου λειτουργικότητας και κατ’ επέκταση της ποιότητας ζωής των ασθενών, μέσω της πρόληψης και θεραπείας παθολογικών καταστάσεων και τραυματικών βλαβών, προς όφελος της υγείας όλων».

Η αξιολόγηση περιλάμβανε αναλυτική μελέτη του προγράμματος από Επιτροπή Εξωτερικής Αξιολόγησης, συναντήσεις της Επιτροπής με τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου, τους Συντονιστές του Προγράμματος, μέλη του ακαδημαϊκού προσωπικού, μέλη του διοικητικού προσωπικού, με φοιτητές/τριες και με την Επιτροπή Εσωτερικής Ποιότητας, καθώς και επιθεώρηση των εγκαταστάσεων του Πανεπιστημίου στη Λεμεσό (βιβλιοθήκη, αίθουσες υπολογιστών, εργαστήρια, αίθουσες διδασκαλίας, υποδομές έρευνας κλπ.).

Για περισσότερες πληροφορίες για το Πρόγραμμα Φυσικοθεραπείας επικοινωνήστε με το Γραφείο Εισδοχής στη Λευκωσία (22394394) ή στη Λεμεσό (25730975) ή μέσω email στο adminfo@frederick.ac.cy.