Συνεργασία με ακαδημαϊκά και ερευνητικά ιδρύματα για την ανάπτυξη Σχεδίων Ισότητας Φύλων

Το Πανεπιστήμιο Frederick συμμετέχει στο ευρωπαϊκό έργο NEXUS - Twinning Research and Innovation Institutions to Design and Implement Inclusive Gender Equality Plans (GEPs), με στόχο να προσφέρει στήριξη για την υλοποίηση Σχεδίων Ισότητας Φύλων χωρίς αποκλεισμούς.

Το έργο εξασφάλισε χρηματοδότηση 1 εκατομμυρίου ευρώ από το εξαιρετικά ανταγωνιστικό πρόγραμμα HORIZON EUROPE της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, το 2023.

Δέκα ακαδημαϊκοί και ερευνητικοί οργανισμοί σε Ιρλανδία, Κύπρο, Ιταλία, Βουλγαρία, Γαλλία, Πολωνία, Ουγγαρία, Σερβία και Τουρκία συμμετέχουν στο έργο, με στόχο να γεφυρώσουν τα κενά στα οικοσυστήματα τους που αφορούν την προώθηση των σχεδίων τους για την ισότητα των φύλων. Επιπλέον, στοχεύουν στην προώθηση της γεωγραφικής συμπερίληψης επτά ευρωπαϊκών χωρών και δύο συνδεδεμένων με την Ευρώπη χωρών, της Σερβίας και της Τουρκίας.

Οι εταίροι του έργου πραγματοποίησαν την πρώτη τους συνάντηση με φυσική παρουσία στο Πανεπιστήμιο του Δουβλίνου (TU Dublin), στις 30-31 Ιανουαρίου 2024, σηματοδοτώντας ένα ακόμη ορόσημο για την επίτευξη των στόχων του έργου. Κατά τη διάρκεια των συναντήσεων, υπήρξαν διμερείς και τριμερείς συναντήσεις για ανταλλαγή απόψεων και καλών πρακτικών μεταξύ των εταίρων και αφιερώθηκε μια ημέρα για εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο.

Στο Πανεπιστήμιο Frederick, το έργο υλοποιείται από τη Μονάδα RIGE-Gender Equality and Inclusion του Πανεπιστημίου. Η επικεφαλής της Μονάδας, Δρ Πετρούλα Μαυρικίου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων, αναφέρει: «Συμμετέχοντας στο έργο NEXUS, κάνουμε ένα βήμα παραπέρα για τη διασφάλιση θεσμικών αλλαγών στο Πανεπιστήμιό μας, που αφορούν την ισότητα των φύλων. Σε συνεργασία με τους εταίρους μας, στοχεύουμε να αναπτύξουμε Σχέδια Ισότητας των Φύλων (ΣΙΦ) χωρίς αποκλεισμούς, λαμβάνοντας υπόψη τόσο το φύλο, όσο και τη φυλή, την εθνότητα, τη θρησκεία, τις πεποιθήσεις, την ηλικία, τον σεξουαλικό προσανατολισμό, την ταυτότητα φύλου και άλλα».

Στο πλαίσιο του NEXUS, δημιουργούνται δομές υποστήριξης μεταξύ των εταίρων: έμπειρα ιδρύματα προσφέρουν τις γνώσεις τους σε όσα ιδρύματα δεν έχουν εμπειρία στην ανάπτυξη Σχεδίων Ισότητας των Φύλων. Το έργο θα αναλύσει τον τρόπο με τον οποίο οι εταίροι με νεοσύστατα ΣΙΦ συλλέγουν δεδομένα, αξιολογούν και σχεδιάζουν ΣΙΦ με σκοπό τον εντοπισμό τομέων βελτίωσης καθώς και πιθανές προκλήσεις για την ενίσχυση της συμπεριληπτικότητας. Το Πανεπιστήμιο Frederick είναι ένα από τα συνεργαζόμενα ιδρύματα όπου θα εφαρμοστούν νέες, καινοτόμες δράσεις χωρίς αποκλεισμούς, προκειμένου να βελτιωθούν τα Σχέδια.

Το Πανεπιστήμιο Frederick ανέπτυξε το δικό του διατομεακό Σχέδιο για την ισότητα των φύλων (GEP) που καλύπτει την τετραετία 2021-2025. Μέσω του ΣΙΦ του, το Πανεπιστήμιο δεσμεύεται να εξαλείψει τη σεξουαλική παρενόχληση μέσω της υιοθέτησης του Κώδικα Πρακτικής για την Πρόληψη και την Καταπολέμηση της Παρενόχλησης και της Σεξουαλικής Παρενόχλησης, να ενδυναμώσει τις γυναίκες να επιδιώκουν ηγετικές θέσεις, να ενσωματώσει το φύλο στη διδασκαλία και την έρευνα και να διευκολύνει την ισορροπία μεταξύ επαγγελματικής και προσωπικής ζωής.

Το έργο NEXUS συντονίζεται από το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο του Δουβλίνου (Ιρλανδία). Εταίροι είναι: Smart Venice (Ιταλία), Πανεπιστήμιο Frederick (Κύπρος), Sofia University St Kliment Ohridski (Βουλγαρία), Universite Du Mans (Γαλλία), Academia Gorniczo-Hutnicza Im., Stanislawa Staszica W Krakowie (Πολωνία), Bay Zoltan Alkalmazott Κουτάτασι Kozhasznu Nonprofit KFT (Ουγγαρία), University of Nis (Σερβία), Fondazione Istituto Italiano Di Tecnologia (Ιταλία) και KOC University (Τουρκία).

Nexus Project Frederick University Dublin 2024