STAFF

Post
soc.ek at frederick.ac.cy
Short CV

Η Κούλλα Ερωτοκρίτου είναι κοινωνική λειτουργός με μεταπτυχιακό στην Κοινωνική Εργασία και Κοινωνική Διοίκηση με κατεύθυνση στην κλινική Κοινωνική Εργασία από το Τμήμα Ψυχολογίας και Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Frederick. Από το 2018 είναι υποψήφια διδάκτωρ στη Σχολή Επιστημών της Αγωγής και Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Frederick. Από το 2006 εργάζεται στο Πανεπιστήμιο Frederick μέχρι σήμερα στη θέση του ειδικού διδακτικού προσωπικού στο Τμήμα Ψυχολογίας και Κοινωνικών Επιστημών. Ασχολείται με το σχεδιασμό, οργάνωση, ανάπτυξη, υλοποίηση και συμμετοχή σε Ευρωπαϊκά και Ερευνητικά προγράμματα σχετικά με ψυχική ασθένεια, τρίτη ηλικία, μετανάστες-διαπολιτισμική αγωγή, νεανική παραβατικότητα, τις διαπροσωπικές σχέσεις, την ενδυνάμωση ευάλωτων ομάδων, τη διαφορετικότητα, την επικοινωνία, τα συναισθήματα, την καλλιέργεια κοινωνικών και επαγγελματικών δεξιοτήτων, την αυτογνωσία , καθώς και με αρθρογραφία σε επιστημονική βιβλιογραφία. Έχει εκπαιδεύσει ευάλωτες ομάδες του πληθυσμού (ηλικιωμένους, γυναίκες, μετανάστες, νέους και εφήβους ) με σκοπό την ένταξη ή επανένταξη τους στο κοινωνικό σύνολο, απόκτηση κοινωνικών και επαγγελματικών δεξιοτήτων, δικτύωση των εξυπηρετουμένων με επιχειρήσεις με στόχο την εργοδότηση και απασχόληση τους. Παρουσιάζει ιδιαίτερο επιστημονικό ενδιαφέρον σε θέματα νέων, διαπολιτισμικότητας, ενδοοικογενειακής βίας, νεανικής παραβατικότητας , κοινωνικού αποκλεισμού και σχολικού εκφοβισμού.

Koulla Erotokritou is a licenced social worker. She graduated with a BA and an MA in Social Work from Frederick University. Since 2018 she is PhD candidate in the Psychology and Social Sciences Department at Frederick University. She has been working at the University Frederick since 2006 and she is currently a Special Teaching Staff member in the Social Work Programme.In the last 4 years she worked with the planning, organization, development, implementation and participation in European programs and research on mental illness, the elderly, immigrants-intercultural education, juvenile delinquency, interpersonal relationships, empowerment of vulnerable groups, diversity, communication, emotions, culture and social skills, self-awareness, and others. He has trained vulnerable groups (elderly, women, immigrants) to integrate or reintegrate into society, and acquiring social skills, networking those served by businesses to employment and their employment.

Go back