ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ: Αλυσίδες Πανεπιστημίου Frederick

Το Πανεπιστήμιο Frederick στηρίζει τη δράση ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ και καλεί όλες τις γυναίκες μέλη της Πανεπιστημιακής κοινότητας (φοιτήτριες, μέλη ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού) την Παρασκευή 6 Μαρτίου, από τις 11:00 μέχρι τις 12:00μ.μ., να απέχουν για μια ώρα από τα μαθήματα ή τα άλλα καθήκοντά τους, και να σταθούν έξω από τον χώρο του Πανεπιστημίου η μία δίπλα στην άλλη και να δείξουν την παρουσία τους διά της απουσίας τους.

Λεμεσός: Έξω από το κτίριο του Πανεπιστημίου.

Λευκωσία: Έξω από το κτίριο που βρίσκονται οι τάξεις / γραφεία τους ή, αν το επιθυμούν, να πάνε στο κεντρικό κτίριο ώστε να σχηματιστεί μια ενιαία αλυσίδα.

Στόχος της δράσης είναι να φέρει στο προσκήνιο τα δικαιώματα των γυναικών, να θέσει στο επίκεντρο του δημόσιου διαλόγου τις σοβαρές ανισότητες και διακρίσεις σε βάρος των γυναικών. Να κινητοποιήσει την κοινωνία ώστε να κατανοήσει ότι οι έμφυλες διακρίσεις συνδέονται άμεσα με την ανάπτυξη και την οικονομία, την κοινωνική συνοχή και την ουσιαστική δημοκρατία, αλλά και το πώς, η έμφυλη βία, σε κάθε της έκφανση, αποτελεί κοινωνικό όνειδος και υποβιβάζει τον πολιτισμό μας.

Περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα Είναι η ώρα

THE TIME IS NOW!
Frederick University as a strong defender of human rights and as a strong activist against any inequality and discrimination, fully supports the action «ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ» (THE TIME IS NOW!) and invites all female members of the University community (students, faculty and administrators) on MARCH 6 for one hour, from 11:00 to 12:00, to simply stop working (stay away from classes or other tasks) and to stand outside the campus, joining hands side-by-side to show their presence through their absence.

LOCATIONS:

Limassol campus: outside the University building.

Nicosia Campus: outside the building where your classes / offices are located or, if you wish, join the strike in the main building.

This hour-long protest against women’s inequality is open to all women in Cyprus, whether they have government jobs, teach or study, do care work, work in the public sector, or across business, industry, media or civil society, who also carry out unpaid, domestic labour. All women are invited to stop for one hour to send a message loud and clear to the rest of society and the state.

More information can be found here: Είναι η ώρα