ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ / PAID SUMMER INTERNSHIP ABROAD (IAESTE)

ΔΗΛΩΣΕΣΥΜΜΕΤΟΧΗΩΣΤΙΣ 30/11/19

English text follows

Τι είναι το IAESTE;

H Διεθνής Οργάνωση IAESTE (International Association for the Exchange of Students for Technical Experience) έχει ως σκοπό την ανταλλαγή φοιτητών μεταξύ χωρών για προσφορά θέσεων πρακτικής άσκησης σε φοιτητές από όλα τα μέρη του κόσμου.

Στο IAESTE συμμετέχουν πάνω από 80 χώρες παγκοσμίως!

Περισσότερες πληροφορίες για το IAESTE Κύπρου, μπορείς να βρεις εδώ.

Διάβασε και δες τις πιο πρόσφατες ιστορίες επιτυχίας συμμετεχόντων εδώ και εδώ!

Ποιος έχει δικαίωμα συμμετοχής;

Δικαίωμα συμμετοχής στο πρόγραμμα IAESTE έχουν φοιτητές οι οποίοι το καλοκαίρι του 2020 θα έχουν συμπληρώσει τουλάχιστον δύο (2) χρόνια πλήρους φοίτησης, όπως επίσης και μεταπτυχιακοί φοιτητές στους τομείς Science, Technology, Engineering, Agriculture or Applied Arts.

Πόσο διαρκεί η πρακτική άσκηση; Προσφέρεται αμοιβή;

Η κάθε πρακτική άσκηση διαρκεί συνήθως 6 – 8 εβδομάδες και γίνεται κατά την διάρκεια του καλοκαιριού. Υπάρχουν και θέσεις μεγαλύτερης διάρκειας, οι οποίες αφορούν τελειόφοιτους.
Οι εργοδότες πληρώνουν τους φοιτητές επίδομα/μισθό και είναι υπεύθυνοι για την εξασφάλιση της διαμονής τους. Οι φοιτητές πληρώνουν τα ταξιδιωτικά έξοδα.

Οι φοιτητές που θα εγκριθούν για συμμετοχή, θα γνωρίζουν πριν αποδεχτούν τη θέση όλες τις λεπτομέρειες σχετικά με το ύψος επιδόματος, τη διαμονή και το διάστημα πρακτικής άσκησης.

Ποια η διαδικασία υποβολής των αιτήσεων (δήλωση συμμετοχής);
Κατά την Α’ Φάση, θα πρέπει να συμπληρώσετε ηλεκτρονικά την αίτηση εδώ.

Μετά την υποβολή της αίτησης, θα πρέπει να στείλετε το βιογραφικό σας σημείωμα στα Αγγλικά (CV), τις βαθμολογίες σας και μία συστατική επιστολή από έναν καθηγητή σας ηλεκτρονικά ,το αργότερο ως το Σάββατο,  30/11/19, και στο email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Για διευκρινήσεις και βοήθεια στην προετοιμασία των εγγράφων:

Demetra (Demi) Valtas

IAESTE Cyprus National Office

Phone: +357-25-002392

Web: http://www.cut.ac.cy/iaeste

Varnavas Mytilineos

Mobility Office, Frederick University

Phone: 22 394394, ext. 43134

New Wing, 2nd Floor, Nicosia

Andrea Athanassiou

Studies& Student Welfare Service, Frederick University

Phone: 22 394394, ext. 41212

Main Building, Office 37, Nicosia

APPLY BY 30/11/2019 !

What is IAESTE?

The mission of IAESTE is to operate a high quality practical training exchange program between the member countries in order to enhance technical and professional development and to promote international understanding and goodwill amongst students, academic institutions, employers and the wider community.  Annually, IAESTE serves 4,000 students, 3,000 employers and 1,000 academic institutions through career-focused professional internships abroad, social and intercultural reception programs, international networking and other career and employer branding activities in more than 80 countries worldwide.

You can find more information about IAESTE here

Am I Eligible?

To qualify for an IAESTE placement you must be over the age of 19 and a registered science, engineering, technology or applied arts undergraduate student in the second year of study or above at one of the participating universities of our program. Applications are accepted from students in their final year of study but not from recent graduates.

What is the length of training?

Generally, trainings last between 8 to 16 weeks, with the majority of placements taking place between June to September.

Where can I go?

Generally you can go to any country where IAESTE is represented. Please note that you will only be able to apply for specific traineeships that IAESTE Cyprus has available and will generally not be able to specify your preferred destination or Employer.

What will I be paid?

IAESTE trainees generally receive a cost of living allowance that will at least cover food, accommodation and travel to and from work. The exact amount is determined by the cost of living in the country and the Employer.

What are the costs?

If you are nominated and accept an offer a non-refundable placement fee of 100 Euro will be due. In addition, you will have to pay for your own travel costs to/from your receiving country and for personal insurance for the duration of the traineeship.

How can I apply?

Interested students should submit an online application to IAESTE during the autumn term by completing the online application form no later than 30 November 2019 along with a CV, academic transcripts and a reference letter from an academic via e-mail to This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  Note:  No application fee is required at this stage.

For more information and help with submitting your application:

Demetra (Demi) Valtas

IAESTE Cyprus National Office