Πέραν των 3000 συμμετεχόντων στο Διαδικτυακό Σεμινάριο του Πανεπιστημίου Frederick με τον διακεκριμένο Ψυχοθεραπευτή Δρ. Δημήτρη Καραγιάννη

Η ψυχική ανθεκτικότητα σε καιρό αβεβαιότητας το θέμα του σεμιναρίου

Με μεγάλη επιτυχία και αθρόα συμμετοχή πραγματοποιήθηκε το διαδικτυακό σεμινάριο (webinar) με θέμα «Ψυχική ανθεκτικότητα σε καιρό αβεβαιότητας», που διοργάνωσε το Πανεπιστήμιο Frederick, με ομιλητή τον διακεκριμένο Έλληνα παιδοψυχίατρο, ψυχοθεραπευτή ζευγαριών, ομάδας και οικογένειας, συγγραφέα και επισκέπτη Καθηγητή στο Τμήμα Ψυχολογίας και Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Frederick, Δρ. Δημήτρη Καραγιάννη.

Το διαδικτυακό σεμινάριο, που προσφέρθηκε δωρεάν, ήταν ανοικτό στο κοινό και προσέλκυσε πέραν των 3000 συμμετοχών, ενώ κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να υποβάλουν και τα δικά τους ερωτήματα στον Δρ. Καραγιάννη.

Στόχος του σεμιναρίου ήταν να βοηθήσει και να ενδυναμώσει τους συμμετέχοντες στην αντιμετώπιση των δυσκολιών και της αβεβαιότητας που επέφερε η πανδημία του Covid-19. Η ψυχική ανθεκτικότητα αφορά στο σύνολο δεξιοτήτων που ο καθένας μπορεί να μάθει και να αναπτύξει προκειμένου να μπορεί να προσαρμοστεί στις συνθήκες που συναντά. Τα αποθέματα της ψυχικής ανθεκτικότητας είναι μια σημαντική πηγή σε περιόδους κρίσης για να αποφευχθεί η ψυχολογία του φόβου και του πανικού.

Το διαδικτυακό σεμινάριο είναι διαθέσιμο στο κοινό μέσω του επίσημου καναλιού του Πανεπιστημίου στο YouTube, στον σύνδεσμο: https://www.youtube.com/watch?v=i09z-F1dbTY. Μέχρι στιγμής έχουν παρακολουθήσει το σεμινάριο από το YouTube πέραν των 8000 ατόμων, ενώ σύντομα θα είναι διαθέσιμο και στη νοηματική γλώσσα.

Το Πανεπιστήμιο Frederick, αναγνωρίζοντας ότι το θέμα της ψυχικής υγείας είναι μείζονος σημασίας στη χρονική περίοδο που διανύουμε, προγραμματίζει σειρά διαδραστικών διαδικτυακών ενεργειών για το κοινό με αυτή τη θεματολογία.