The Journey</br>To My Success

The Journey
To My Success

Καλλιόπη Κούτσικου:
«Επιτυχία για έναν άνθρωπο είναι να ασχολείται με αυτό που αγαπά πραγματικά»

Ήμουν ένα από τα πολλά παιδιά στην Ελλάδα που στο Λύκειο δεν ξέρουν ακόμη τι θέλουν να σπουδάσουν.

Γι’ αυτό και επέλεξα τη Νομική, θεωρώντας ότι το πτυχίο της μπορεί να σου ανοίξει πολλές επιλογές για το μέλλον. Είναι ένα πτυχίο-χταπόδι, όπως το αποκαλώ συχνά, γιατί απλώνεται παντού, σε όλους τους τομείς. Μπορείς να ακολουθήσεις το επάγγελμα στα δικαστήρια, να βρεθείς σε μια επιχείρηση, στον τραπεζικό τομέα, στα ναυτιλιακά, στο δημόσιο και - αν το συνδυάσεις με ένα μεταπτυχιακό - μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα.

Ένιωθα ότι δεν μου ταιριάζει το απρόσωπο σύστημα των Πανεπιστημίων της Ελλάδας ενώ ήταν αποτρεπτική επίσης η διαδικασία των Πανελλήνιων εξετάσεων

Kalliopi-3.jpgΣτην τρίτη λυκείου λοιπόν αποφάσισα να ακολουθήσω τη Νομική αλλά δεν ήμουνα ακόμη σίγουρη για το Πανεπιστήμιο. Ένιωθα ότι δεν μου ταιριάζει το σύστημα των Πανεπιστημίων της Ελλάδας, αυτό το απρόσωπο όπου οι καθηγητές και οι καθηγήτριες δεν ξέρουν ούτε το όνομά σου. Ήταν αποτρεπτική επίσης για μένα όλη αυτή η διαδικασία για τις Πανελλήνιες, με το εξαντλητικό διάβασμα και το αμφίβολο αποτέλεσμα, γιατί τελικά μπορεί να μην περάσεις στην πρώτη σου επιλογή και είτε να καταλήξεις κάπου που δεν θέλεις, είτε να το ξαναπεράσεις όλο αυτό από την αρχή την επόμενη χρονιά. Ένας φίλος μου που σπούδαζε στην Κύπρο, μού έδωσε αυτή την εναλλακτική και έτσι ξεκίνησα μια έρευνα για τα Πανεπιστήμια εδώ.

Με κέρδισε το Πανεπιστήμιο Frederick γιατί είχε αυτή την «οικογενειακή» φιλοσοφία, με τους καθηγητές και τις καθηγήτριες να είναι πολύ κοντά στους φοιτητές και τις φοιτήτριες και, όπως μου έλεγαν τα παιδιά που σπούδασαν εδώ, είχε πολύ καλό επίπεδο. Επιβεβαίωσα ότι το πτυχίο μου θα ήταν ισότιμο με αυτό της Νομικής Αθηνών και αποφάσισα να μην δώσω καν εξετάσεις για Ελλάδα. Η προοπτική να μπω κατευθείαν σε αυτό που επέλεξα, σε ένα περιβάλλον που σου προσφέρει, πέρα από ακαδημαϊκές γνώσεις και τις συνθήκες να αναπτυχθείς, ήταν αυτό που έψαχνα.

Είμαι άτομο που ψάχνομαι πάρα πολύ και θέλω να διευρύνω τις γνώσεις μου συνεχώς

Σήμερα είμαι στο τέταρτο έτος και αισθάνομαι ότι έκανα όντως τη σωστή επιλογή. Οι καθηγητές και οι καθηγήτριες του Πανεπιστημίου Frederick είναι πάντα δίπλα σου, πρόθυμοι να σε στηρίξουν, με μια πολύ φιλική και προσωπική προσέγγιση. Θα στείλεις ένα email και θα σου απαντήσουν αμέσως με τον πιο βοηθητικό τρόπο. Το άλλο που μου άρεσε είναι το γεγονός ότι υπάρχει πολύ καλή οργάνωση. Κι αυτό αποδείχθηκε στην περίοδο της πανδημίας, όταν όλα κύλησαν ομαλά και δεν χάθηκε καθόλου χρόνος. Σε εκείνη την περίοδο πέρασα ένα θέμα υγείας, απέχοντας από την εξεταστική, και αναγκάστηκα να δώσω τελικά όλα τα μαθήματα ταυτόχρονα. Σε εκείνη τη δύσκολη στιγμή, ένας καθηγητής και μια καθηγήτριά μου, ο Δρ Ιωάννης Ρεβολίδης και η Δρ Βασιλική Καραγκούνη, που ήταν και η advisor μου, μού συμπαραστάθηκαν πάρα πολύ και με συγκίνησαν με τα λόγια και το ενδιαφέρον τους. Είναι πολύ σημαντικό, πέρα από καθηγητής/τρια, να είσαι πάνω από όλα άνθρωπος. Πέρα από αυτούς τους δύο, ξεχωρίζω τη Δρα Κατερίνα Συκιώτη, τον Δρα Δημήτρη Δεβετζή, τον Δρα Τάκη Δέγλερη, τη Δρα Ελένη Μίχα και τον Δρα Κωνσταντίνο Κουρούπη, εξαιρετικό ακαδημαϊκό προσωπικό από το οποίο μπορείς να αντλήσεις πολλά και να διευρύνεις τους ορίζοντές σου.

Οι ευκαιρίες για εξω-ακαδημαϊκές δραστηριότητες ήταν επίσης κάτι πολύ σημαντικό για μένα. Είμαι άτομο που ψάχνομαι πάρα πολύ και θέλω να διευρύνω τις γνώσεις μου συνεχώς. Μίλησα με την καθηγήτριά μου τη Δρ Βασιλική Καραγκούνη και της είπα ότι θα με ενδιέφερε πολύ να συμμετέχω σε δράσεις, εκπαιδευτικά προγράμματα και προγράμματα εθελοντισμού, τα οποία διοργανώνονταν κατά καιρούς μέσω του Πανεπιστημίου. Κάποια στιγμή με προσέγγισε και μου είπε ότι το Ίδρυμα Μαραγκόπουλου για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα προκήρυσσε ετήσιο διαγωνισμό για προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές ελληνικών και κυπριακών ΑΕΙ. Τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι ένα θέμα που με ενδιαφέρει πάρα πολύ οπότε δεν χρειάστηκε να μου πει τίποτ’ άλλο!

Η συμμετοχή μου στον διαγωνισμό του Ιδρύματος Μαραγκοπούλου για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα ήταν μια πραγματικά πολύτιμη εμπειρία

Το θέμα που επέλεξα ήταν «η περιβαλλοντική νομολογία του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων του Ανθρώπου» και η εργασία μου ανέδειξε το πώς συνδυάζεται το περιβάλλον με τα ευρωπαϊκά δικαστήρια. Η εργασία μου πήρε τελικά ένα από τα τρία βραβεία του προγράμματος! Το βραβείο, το οποίο παρέλαβα από τον Αντιπρόεδρο του Ιδρύματος Μαραγκόπουλου και Κοσμήτορα της Νομικής Αθηνών, Δρ Σισιλιάνο, συνοδευόταν από μία υποτροφία για την παρακολούθηση του Διεθνούς Θερινού Κύκλου Σπουδών Δικαιωμάτων του Ανθρώπου στο Στρασβούργο με θέμα «Διεθνές Δίκαιο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου και Διεθνές Ανθρωπιστικό και Ποινικό Δίκαιο». Ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον πρόγραμμα από το οποίο έμαθα πολλά, μαζί με φοιτητές και φοιτήτριες από όλο τον κόσμο. Ήταν μια πραγματικά πολύτιμη εμπειρία.

Το να έχεις πάθος γι' αυτό που κάνεις είναι προϋπόθεση για να πετύχεις αλλά και για να είσαι ευτυχισμένος/η

Μπαίνοντας τώρα στο τελευταίο μου εξάμηνο, αισθάνομαι ότι έχω αρκετά εφόδια για να κάνω τις μελλοντικές επιλογές μου. Το «πρόβλημα» είναι ότι μου αρέσουν πολλά πράγματα και δεν ξέρω ακόμη τι να διαλέξω. Σίγουρα θα πάω για πρακτική άσκηση σε κάποιο δικηγορικό γραφείο και μετά για μεταπτυχιακό, αλλά ακόμη δεν έχω κατασταλάξει στην κατεύθυνση.

Πιστεύω ότι για να πετύχεις είναι πολύ σημαντικό να βάζεις στόχους και κάθε μέρα να εξελίσσεσαι και να προχωράς. Επιτυχία για έναν άνθρωπο είναι να ασχολείται με αυτό που αγαπά πραγματικά. Αν δεν έχεις πάθος με αυτό που κάνεις δεν μπορείς να το υπηρετήσεις με ζήλο. Για μένα είναι προϋπόθεση για να πετύχεις, αλλά και για να είσαι ευτυχισμένος/η. Κι αυτό είναι επιτυχία.

Kalliopi 1