Μνημόνιο Συνεργασίας υπέγραψαν DP World Limassol και Πανεπιστήμιο Frederick

Στη συνομολόγηση Μνημονίου Συνεργασίας προχώρησαν η DP World Limassol και το Πανεπιστήμιο Frederick. Το Μνημόνιο μεταξύ άλλων προβλέπει δύο πλήρεις υποτροφίες για φοιτητές/τριες που επιλέγουν Ναυτιλιακές Σπουδές στο Πανεπιστήμιο Frederick.

Το Μνημόνιο Συνεργασίας υπέγραψαν την Πέμπτη 23 Μαΐου, ο Διευθύνων Σύμβουλος της DP World Limassol κ. Simon Pitout και ο Πρόεδρος του Τμήματος Ναυτιλίας και Εμπορίου του Πανεπιστημίου Frederick,Δρ Άγγελος Μενελάου, με σκοπό την περαιτέρω ενίσχυση της στρατηγικής τους συνεργασίας.

Ειδικότερα, το Μνημόνιο προβλέπει την παραχώρηση δύο πλήρων υποτροφιών από τη DP World Limassol, καθώς και ευκαιρίες αμειβόμενης πρακτικής άσκησης για φοιτητές/τριες του Πανεπιστημίου Frederick, στο Λιμάνι Λεμεσού.

Παράλληλα, το Μνημόνιο προνοεί την από κοινού διοργάνωση επιστημονικών συνεδρίων και σεμιναρίων, τη συνεργασία στο πλαίσιο ερευνητικών έργων σε τομείς κοινού ενδιαφέροντος και τη στενότερη επαφή με τη ναυτιλιακή βιομηχανία, μέσα από ευκαιρίες εργασιακής απασχόλησης και επιχορηγούμενων εκπαιδευτικών εκδρομών σε αναγνωρισμένους, διεθνείς ναυτιλιακούς οργανισμούς.

Σε δήλωσή του, ο κ. Pitout ανέφερε: «Είμαστε ιδιαίτερα ικανοποιημένοι για την ενίσχυση της συνεργασίας μας με το Πανεπιστήμιο Frederick. Τα τελευταία χρόνια, η εταιρεία μας παρείχε ευκαιρίες πρακτικής άσκησης σε φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος Ναυτιλίας και Εμπορίου και άλλων συναφών κλάδων του Πανεπιστημίου, κάποιοι εκ των οποίων αποτελούν σήμερα μέλη του μόνιμου προσωπικού μας. Κύριο μέλημά μας, είναι να ενισχύσουμε τη συνεργασία μας με την ακαδημαϊκή κοινότητα, προσφέροντας ακόμη περισσότερες ευκαιρίες στους φοιτητές και συμβάλλοντας στην ενίσχυση της ναυτιλιακής βιομηχανίας της χώρας».

Από την πλευρά του, ο Πρόεδρος του Τμήματος Ναυτιλίας και Εμπορίου του Πανεπιστημίου Frederick, Δρ Άγγελος Μενελάου, δήλωσε: «Ο ναυτικός τουρισμός είναι σημαντικός τομέας για την οικονομία της Κύπρου, προσφέροντας συναρπαστικές ευκαιρίες απασχόλησης για τους/τις πτυχιούχους/ες της χώρας. Το Πανεπιστήμιό μας, αποδίδει μεγάλη σημασία στην καλλιέργεια στενότερων δεσμών μεταξύ του ακαδημαϊκού χώρου και της βιομηχανίας και εκτιμά ιδιαίτερα τις συνεργασίες του με επιχειρηματικούς φορείς από όλους τους τομείς της γαλάζιας οικονομίας. Σε αυτό το πλαίσιο, είμαστε πολύ ευχαριστημένοι που έχουμε θέσει τις βάσεις για περαιτέρω συνεργασία με την DP World Limassol και είμαι βέβαιος ότι η συμφωνία αυτή θα είναι προς όφελος των φοιτητών και φοιτητριών μας, υφιστάμενων και μελλοντικών, του Τμήματος Ναυτιλίας και Εμπορίου του Πανεπιστημίου μας».

Frederick DP World Agreement 2024 8Frederick DP World Agreement 2024 9Frederick DP World Agreement 2024 10