Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία οι Τελετές Αποφοίτησης του Πανεπιστημίου Frederick

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Νίκος Χριστοδουλίδης, ο Υπουργός Μεταφορών, Αλέξης Βαφεάδης και ο Υπουργός Υγείας, Μιχάλης Δαμιανού, χαιρέτισαν τους απόφοιτους και τις απόφοιτες της Τάξης 2024
Με την αυλαία να πέφτει την Παρασκευή 28 Ιουνίου, ολοκληρώθηκε με επιτυχία η σειρά Τελετών Αποφοίτησης του Πανεπιστημίου μας για το ακαδημαϊκό έτος 2023-24. Οι τελετές πραγματοποιήθηκαν στο Κηποθέατρο Λεμεσού στις 25 Ιουνίου και στο Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας στις 27 και 28 Ιουνίου. Στις τρεις τελετές απονεμήθηκαν 1667 πτυχιακοί, μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί τίτλοι σπουδών, από τις πέντε σχολές του Πανεπιστημίου Frederick: Πολυτεχνική Σχολή, Σχολή Επιστημών Αγωγής και Κοινωνικών Επιστημών, Σχολή Νομικής και Διοίκησης Επιχειρήσεων, Σχολή Τεχνών, Επικοινωνίας και Πολιτισμικών Σπουδών, και Σχολή Επιστημών Υγείας.

Χαιρετισμούς και ομιλίες και στις τρεις τελετές απηύθυναν η Πρόεδρος Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Frederick, κα Νατάσσα Φρειδερίκου, και ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου, Καθηγητής Γιώργος Δημοσθένους, αντίστοιχα.

Απευθυνόμενος στους απόφοιτους και τις απόφοιτες, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Frederick, Καθηγητής Γιώργος Δημοσθένους, ανέφερε: «Εσείς θα ανατρέψετε το παλιό για να κάνετε χώρο για το καινούριο. Τι θα είναι αυτό το καινούριο, εναπόκειται σε σάς να το βρείτε – να το φανταστείτε και να το δημιουργήσετε. Ό,τι και να κάνετε, μην αγνοήσετε ποτέ την ανθρώπινη αξιοπρέπεια, μη δειλιάσετε σε προκλήσεις που θα εμφανιστούν μπροστά σας, μην αποποιηθείτε την ευθύνη. Αδράξτε τις ευκαιρίες, κυνηγήστε τους στόχους και τα όνειρά σας. Και πάνω απ’ όλα, τολμήστε!»

Η Πρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου, κα Νατάσσα Φρειδερίκου, κάλεσε τους απόφοιτους και τις απόφοιτες να χρησιμοποιήσουν τις γνώσεις, τις δεξιότητες και την ενσυναίσθησή τους, για να συνεισφέρουν θετικά στην κοινωνία: «Το ξέρω ότι ειδικά στις μέρες μας, είναι εύκολο να παραδοθούμε, είναι εύκολο να μένουμε απαθείς σε όλα αυτά που συμβαίνουν γύρω μας γιατί είναι πολλά, πολύπλοκα και επικίνδυνα. Να θυμάστε, το μόνο πράγμα που μπορείτε να ελέγξετε στον κόσμο είναι ο εαυτός σας. Ο χαρακτήρας μας δημιουργείται από το άθροισμα όλων των μικρών επιλογών που κάνουμε καθημερινά. Διαλέξτε λοιπόν να ζείτε και να πράττετε με τον καλύτερο εαυτό σας.»

Το «παρών» του στην πρώτη Τελετή Αποφοίτησης έδωσε ο Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας, κ. Νίκος Χριστοδουλίδης: «Το Πανεπιστήμιό σας, μέσα από την ιδιαίτερη προσήλωσή του σε σύγχρονες μεθόδους διδασκαλίας, στην έρευνα, στην ακαδημαϊκή αριστεία, στην εφαρμογή της παραγόμενης γνώσης και έργου προς όφελος της κοινωνίας, έχει καταξιωθεί ανάμεσα στα πιο σημαντικά ακαδημαϊκά ιδρύματα στον τόπο μας και όχι μόνο. Η αποφοίτησή σας από ένα τέτοιο πανεπιστημιακό ίδρυμα αποτελεί προνόμιο», ανέφερε ο Πρόεδρος, επισημαίνοντας ακόμη την ανάγκη βελτίωσης της διασύνδεσης των Πανεπιστημίων με την αγορά εργασίας, καθώς: «Θέλουμε να παραμείνουν οι απόφοιτοί μας στην πατρίδα μας, θέλουμε να επενδύσουμε στις γνώσεις τους, θέλουμε να επενδύσουν στον τόπο μας. Στηριζόμαστε στο επιστημονικό μας δυναμικό και έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη στις δυνατότητές σας.»

Την Τελετή Αποφοίτησης της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Frederick, στις 29 Ιουνίου, χαιρέτησε ο Υπουργός Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων, κος Αλέξης Βαφεάδης, ο οποίος μεταξύ άλλων είπε: «Σήμερα ανοίγει μπροστά σας ένας νέος κόσμος δυνατοτήτων. Το πτυχίο που λάβατε είναι μόνο η αρχή. Θα βρεθείτε αντιμέτωποι με προκλήσεις και ευκαιρίες που θα δοκιμάσουν τις ικανότητές σας και την αντοχή σας. Να θυμάστε ότι η επιτυχία δεν έρχεται μόνο από τις γνώσεις που αποκτήσατε, αλλά και από την προθυμία σας να μαθαίνετε συνεχώς, να προσαρμόζεστε και να καινοτομείτε.»

Στο πλαίσιο της ίδιας Τελετής, ο Α’ Αντιπρόεδρος του Επιστημονικού Τεχνικού Επιμελητήριου Κύπρου (ETEK), κος Πλάτωνας Στυλιανού, συνεχάρη τους απόφοιτους και τις απόφοιτες της Πολυτεχνικής Σχολής και τους/τις καλωσόρισε στη μεγάλη κοινότητα της Μηχανικής και της Τεχνολογίας.

Την τελευταία Τελετή Αποφοίτησης στις 28 Ιουνίου χαιρέτησε ο Υπουργός Υγείας, κ. Μιχάλης Δαμιανού: «Μέσα σε έναν κόσμο που αλλάζει συνεχώς, να έχετε ένα όραμα και να προσπαθείτε για αυτό. Στην πορεία θα συναντήσετε πολλά εμπόδια. Μην απογοητεύεστε και μην τα παρατάτε. Ο Γαλιλαίος έφτιαξε εκατοντάδες φακούς μέχρι να φτιάξει αυτόν τον έναν, που, όταν τον έβαλε σε έναν χάρτινο σωλήνα, είδε τον κόσμο με άλλα μάτια και έφερε επανάσταση στην επιστήμη.»

Και στις τρεις τελετές, ιδιαίτερη ήταν η στιγμή όταν οι οκτώ Πρυτάνεις των συνεργαζόμενων Πανεπιστημίων του EU-CONEXUS, του Δικτύου Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων στο οποίο ανήκει το Πανεπιστήμιο Frederick, απέστελλαν στους απόφοιτους και τις απόφοιτες τα συγχαρητήριά τους μέσω οπτικογραφημένου μηνύματος.

Το Πανεπιστήμιο Frederick συγχαίρει τους απόφοιτους και τις απόφοιτές του και ευχαριστεί τις οικογένειες και φίλους/ες τους, καθώς και τους/τις επίσημους/ες προσκεκλημένους/ες που τίμησαν με την παρουσία τους τις Τελετές Αποφοίτησης.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε όλες τις Τελετές Αποφοίτησης στο κανάλι του Πανεπιστημίου Frederick στο YouTube