Προπαρασκευαστικά μαθήματα και δραστηριότητες προσαρμογής τον Σεπτέμβριο, για πρωτοετείς

Ο πρώτος χρόνος φοίτησης είναι ίσως ο πιο καθοριστικός για την επιτυχημένη πορεία των φοιτητών και φοιτητριών στο Πανεπιστήμιο. Γι' αυτό προσφέρουμε υποστηρικτικές υπηρεσίες, δραστηριότητες και μαθήματα για τους/τις πρωτοετείς φοιτητές/τριές μας.

Μία από τις μεγαλύτερες προκλήσεις του πρώτου έτους για κάθε φοιτητή και φοιτήτρια είναι η επιτυχής μετάβαση και προσαρμογή του/της από το Λύκειο ή τον Στρατό, στο Πανεπιστήμιο.

Στο Πανεπιστήμιο Frederick, θέλοντας να διασφαλίσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο την ακαδημαϊκή επιτυχία των φοιτητών και φοιτητριών μας, πέρα από τις υποστηρικτικές υπηρεσίες που παρέχουμε σε όλους και όλες κατά τη διάρκεια των σπουδών, προσφέρουμε επιπλέον δραστηριότητες πριν από την έναρξη των μαθημάτων, που στοχεύουν στην ομαλή τους μετάβαση στην Ανώτατη Εκπαίδευση.

I. Προπαρασκευαστικό Πρόγραμμα 4 – 26 Σεπτεμβρίου, 2024

Το Προπαρασκευαστικό Πρόγραμμα προσφέρεται δωρεάν σε νεοεισερχόμενους/ες φοιτητές και φοιτήτριες και περιλαμβάνει:

- Φρεσκάρισμα γνώσεων: Δωρεάν εντατικά μαθήματα όπως Αγγλικά, Μαθηματικά, Αρχιτεκτονικό Σχέδιο, Φυσική και άλλα, σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών σου.
- Εργαστήρια ενδυνάμωσης: Εργαστήρια για ανάπτυξη ακαδημαϊκών και άλλων δεξιοτήτων που θα σου δώσουν βασικά εργαλεία για την προσαρμογή σου στο Πανεπιστήμιο.
- Ψυχαγωγικές και Αθλητικές δραστηριότητες: Θα έχεις την ευκαιρία να κοινωνικοποιηθείς, να ανακαλύψεις νέους δρόμους και φυσικά να διασκεδάσεις!

Η πρώτη μέρα έναρξης του προπαρασκευαστικού προγράμματος είναι η Τετάρτη, 4 Σεπτεμβρίου, ώρα 10:00.

Για φοιτητές/τριες του Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, το προπαρασκευαστικό πρόγραμμα θα ξεκινήσει τη Δευτέρα, 9 Σεπτεμβρίου στις 10:00.

Δείτε εδώ το αναλυτικό πρόγραμμα με τα μαθήματα και τις δραστηριότητες του Προπαρασκευαστικού Προγράμματος.

ΙΙ. Mέρα Υποδοχής και Ενημέρωσης:

Λεμεσός: Τέταρτη, 25 Σεπτεμβρίου, 2024
Λευκωσία: Πέμπτη, 26 Σεπτεμβρίου, 2024

Όλοι και όλες οι νεοεισερχόμενοι/ες φοιτητές και φοιτήτριες χρειάζεται να συμμετέχουν στη Μέρα Υποδοχής και Ενημέρωσης.

Κατά τη διάρκεια της ημέρας θα ενημερωθείτε για όλα τα θέματα που σχετίζονται με τη φοίτησή σας και τις υπηρεσίες του Πανεπιστημίου, θα συναντηθείτε με το διδακτικό προσωπικό του Τμήματός σας όπου θα ενημερωθείτε για το πρόγραμμα σπουδών στο οποίο θα φοιτήσετε και, τέλος, θα δηλώσετε τα μαθήματα που θα παρακολουθήσετε κατά το Χειμερινό εξάμηνο και θα παραλάβετε το ωρολόγιό σας πρόγραμμα.

Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα της Μέρας Υποδοχής και Ενημέρωσης θα ανακοινωθούν σύντομα.

ΙΙΙ. Έναρξη μαθημάτων Χειμερινού εξαμήνου 2024

Θυμίζουμε ότι τα μαθήματα του Χειμερινού εξαμήνου ξεκινούν τη Δευτέρα, 30 Σεπτεμβρίου. Δείτε εδώ το ακαδημαϊκό ημερολόγιο του έτους 2024-25 και ενημερωθείτε για τις σημαντικές ημερομηνίες του εξαμήνου.

Σας ευχόμαστε καλή αρχή στο νέο σας ξεκίνημα!