ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Φοιτητές και φοιτήτριες δημιούργησαν επιτραπέζια παιχνίδια για τη φώκια monachus monachus

Φοιτητές και φοιτήτριες στο Τμήμα Τεχνών και Επικοινωνίας και το Τμήμα Επιστημών Αγωγής του Πανεπιστημίου Frederick, σχεδίασαν και ανέπτυξαν επιτραπέζια παιχνίδια με στόχο την ευαισθητοποίηση για τη μεσογειακή φώκια Monachus monachus.

Το πρότζεκτ Design for Play: Building Awareness for a sustainable future, δημιουργήθηκε σε συνεργασία με το Τμήμα Αλιείας & Θαλάσσιων Ερευνών, στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου «Πανδώτειρα»

Η πρώτη παρουσίαση θα γίνει την Τετάρτη, 3 Ιουλίου 2024 στις 19:00 στο Μέγαρο Μιτσή 1, όπου θα παρουσιάζεται και η τελική έκθεση έργων φοιτητών και φοιτητριών των προγραμμάτων σπουδών του Τμήματος Τεχνών και Επικοινωνίας.

Τα παιχνίδια σχεδιάστηκαν από φοιτητές και φοιτήτριες των προγραμμάτων σπουδών Δημοτικής Εκπαίδευσης, Οπτικής Επικοινωνίας και Interior Design, και κατασκευάστηκαν στο πλαίσιο του Frederick University Living Lab (FULL), μιας παιδαγωγικής πρωτοβουλίας του Πανεπιστημίου που δίνει την ευκαιρία σε φοιτητές και φοιτήτριες να συνεργαστούν με κοινωνικούς και κρατικούς φορείς και εταιρείες. Αυτή η επαφή με πραγματικές προκλήσεις, έχει στόχο να διευρύνει τις δεξιότητες των φοιτητών και φοιτητριών και να καλλιεργήσει την ευαισθητοποίησή τους σε ζητήματα βιώσιμης ανάπτυξης.

Στο συγκεκριμένο πρότζεκτ, συνεργάστηκαν δύο εκ των εταίρων του έργου «Πανδώτειρα», το Πανεπιστήμιο Frederick και το Τμήμα Αλιείας και Θαλάσσιων Ερευνών, του Υπουργείου Γεωργίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Περιβάλλοντος. Το έργο «Πανδώτειρα», στο πλαίσιο του οποίου χρηματοδοτήθηκε η κατασκευή των επιτραπέζιων παιχνιδιών, στοχεύει στη διαχείριση του δικτύου Natura 2000 στην Κύπρο. Συγχρηματοδοτείται από το Πρόγραμμα LIFE της ΕΕ, με συντονιστή το Τμήμα Περιβάλλοντος και 13 συνεργαζόμενους φορείς από Κυβερνητικά Τμήματα, Πανεπιστήμια, Μη Κερδοσκοπικούς Οργανισμούς και ιδιωτικές εταιρείες.

19:00-19:10 Καλωσόρισμα – Χαιρετισμοί

Νατάσσα Φρειδερίκου, Πρόεδρος Συμβουλίου, Πανεπιστήμιο Frederick

Αντωνία Θεοδοσίου, Επίτροπος Περιβάλλοντος

Μαρίνα Αργυρού, Διευθύντρια, Τμήμα Αλιείας και Θαλάσσιων Ερευνών

19:10-19:30 Παρουσίαση του project “Design for play”

Δρ Γιάννα Σαμουήλ, Τμήμα Αλιείας και Θαλάσσιων Ερευνών

Δρ Χρυσάνθη Κάτζη, Τμήμα Επιστημών Αγωγής, Πανεπιστήμιο Frederick

Βικτώρια Λεωνίδου, Τμήμα Τεχνών και Επικοινωνίας, Πανεπιστήμιο Frederick

Φοιτητές/τριες Τμημάτων Τεχνών και Επικοινωνίας και Επιστημών Αγωγής, Πανεπιστήμιο Frederick

19:30-19:45 Παράδοση των παιχνιδιών από τις ομάδες των φοιτητών/τριών στο Τμήμα Αλιείας και Θαλάσσιων Ερευνών

Θα ακολουθήσει δεξίωση. Το κοινό θα έχει την ευκαιρία διάδρασης με τα επιτραπέζια παιχνίδια.

Η εκδήλωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο της τελικής έκθεσης φοιτητών/τριών του Τμήματος Τεχνών και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Frederick με τίτλο “The Vaults – End-of-Year Exhibition”.

Τα παιχνίδια για τη μεσογειακή φώκια Monachus monachus θα εκτίθενται σε όλη τη διάρκεια της έκθεσης The Vaults, από τις 2 μέχρι τις 5 Ιουλίου 2024, στο Μέγαρο Μιτσή 1, Γωνία Ευαγόρου και Στασίνου, Λευκωσία (Πλατεία Ελευθερίας, πρώην κατάστημα Ελληνικής Τράπεζας). Για πληροφορίες: τηλ. 22394420