Εργαστήρια για τη δημιουργική αξιοποίηση του νέου βιβλίου της Άννας Κουππάνου

Στο πλαίσιο Ημερίδας Παιδικής Λογοτεχνίας, το Πανεπιστήμιο Frederick φιλοξενεί σειρά εργαστηρίων για τη δημιουργική αξιοποίηση του βιβλίου της συγγραφέα Άννας Κουππάνου με τίτλο «Όταν μας άφησε η θάλασσα».

Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί σε συνεργασία με το βιβλιοπωλείο Rivergate, στις 28 Σεπτεμβρίου στις 08:30 το πρωί, στους χώρους του Πανεπιστημίου Frederick στη Λευκωσία.

Κατά την εκδήλωση, θα πραγματοποιηθούν έξι εργαστήρια βασισμένα στο βιβλίο «Όταν μας άφησε η θάλασσα: μια ιστορία βασισμένη σε πραγματικά γεγονότα από την Κύπρο του 1974».

Τα εργαστήρια απευθύνονται σε εκπαιδευτικούς και σε φοιτητές/τριες που σπουδάζουν σε προγράμματα Δημοτικής και Προδημοτικής Εκπαίδευσης, και θα τα παρουσιάσουν οι: Δρ Άννα Κουππάνου, Δρ Νάνσια Κυριάκου, Δρ Τερέζα Μαρκίδου, Δρ Δέσπω Πασιά, Δρ Λούκας Περικλέους και Δρ Πολυξένη Στυλιανού.

Θα προηγηθεί Κεντρική Εισήγηση από την Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, Δρ Έλενα Ιωαννίδου, με θέμα «Τραύμα και επούλωση μέσα από τις ιστορίες και τις λέξεις. Όταν μας άφησε η θάλασσα».

Χαιρετισμό στην εκδήλωση θα απευθύνουν η συγγραφέας, η Διευθύντρια του Βιβλιοπωλείου Rivergate, κα Αίγλη Τούμπα, και η Πρόεδρος Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Frederick, κα Νατάσσα Φρειδερίκου.

Για την περιγραφή των εργαστηρίων και εγγραφή: https://events.rivergate.cy/AK-paidiki/

Πληροφορίες στο τηλ. 22572722 (Rivergate Bookstore)