Ολοκληρώθηκε με επιτυχία εκδήλωση στο πλαίσιο του έργου CARE/SS για τη σημασία της τέχνης σε βιώσιμες κοινωνίες

Πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία η εκδήλωση με τίτλο «Το ηχητικό περιβάλλον ως πεδίο εξερεύνησης για την ανάπτυξη των ακουστικών δεξιοτήτων και της περιβαλλοντικής συνείδησης των παιδιών προσχολικής/πρωτοσχολικής ηλικίας».

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του έργου CARE/SS «Critical ARts Education for Sustainable Societies» το οποίο χρηματοδοτείται από το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+.

Η εκδήλωση διάχυσης, η οποία απευθυνόταν σε εκπαιδευτικούς σε νηπιαγωγεία και δημοτικά σχολεία, είχε ως βασικό στόχο να ενημερώσει τους συμμετέχοντες και συμμετέχουσες για τις δραστηριότητες και τα αποτελέσματα του έργου, το οποίο αγκαλιάζει όλες τις τέχνες στην εκπαίδευση. Στη συνέχεια, η εκδήλωση επικεντρώθηκε στη μουσική αγωγή και τις συνέργειες της με την εκπαίδευση για αειφόρο ανάπτυξη. Παρουσιάστηκαν πρακτικές ιδέες ενσωμάτωσης των στόχων του έργου CARE/SS που απορρέουν από τα παραδοτέα του από τη Δρ Τζιωρτζίνα Αθανασίου-Σάββα, μουσικοπαιδαγωγό και επιστημονική συνεργάτιδα του έργου CARE/SS και του Τμήματος Επιστημών της Αγωγής.

Το έργο συντονίζει το Πανεπιστήμιο Frederick με επικεφαλής συντονίστρια την Καθηγήτρια Βικτωρία Παύλου, μέλος του ακαδημαϊκού προσωπικού του Τμήματος Επιστημών της Αγωγής.