Προκήρυξη υποτροφιών από τη Chevron και το Πανεπιστήμιο Frederick

Tο Πανεπιστήμιο Frederick και η Chevron προκηρύσσουν υποτροφίες για φοιτήτριες που θα επιλέξουν σπουδές σε οποιοδήποτε από τα πτυχιακά προγράμματα της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου, για το ακαδημαϊκό έτος 2024-25.

Αναγνωρίζοντας τις επιπτώσεις της υποεκπροσώπησης των γυναικών στη μηχανική και την τεχνολογία, η Chevron, ένας από τους κορυφαίους ενεργειακούς κολοσσούς στον κόσμο, ενώνει δυνάμεις με το Πανεπιστήμιο Frederick και προσφέρουν ΤΡΕΙΣ (3) πλήρεις υποτροφίες σε νεοεισερχόμενες πρωτοετείς φοιτήτριες που θα επιλέξουν οποιοδήποτε από τα πτυχιακά προγράμματα της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Frederick και θα εγγραφούν στο ακαδημαϊκό έτος 2024-25.

Οι υποτροφίες θα δοθούν με βάση κοινωνικο-οικονομικά κριτήρια και τον βαθμό απολυτηρίου των υποψηφίων στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Οι ενδιαφερόμενες καλούνται να μελετήσουν προσεκτικά το κείμενο της παρούσας προκήρυξης και ειδικότερα τους όρους και προϋποθέσεις χορήγησης των υποτροφιών, και να βεβαιωθούν πως πληρούν τα κριτήρια πριν τη συμπλήρωση και υποβολή της αίτησης.

Υπενθυμίζεται ότι, ως μέρος της μακροπρόθεσμης εκστρατείας του για διαφώτιση των κοριτσιών για τις προοπτικές των τομέων της τεχνολογίας και της μηχανικής “To all women and girls: Join the Journey in Engineering and Technology”, το Πανεπιστήμιο Frederick προσφέρει υποτροφίες 50% σε όλα τα κορίτσια που επιλέγουν προπτυχιακό πρόγραμμα της Πολυτεχνικής Σχολής του. Ως εκ τούτου, στις υποψήφιες που δεν θα επιλεγούν για υποτροφία από τη Chevron και το Πανεπιστήμιο Frederick, θα προσφερθεί 50% υποτροφία για το πρώτο έτος σπουδών με βάση το σχέδιο αυτό.

Για περαιτέρω πληροφορίες και διευκρινήσεις, οι ενδιαφερόμενες καλούνται να επικοινωνήσουν με το Γραφείο Εισδοχής στο email adminfo@frederick.ac.cy ή στα τηλέφωνα 22394394 (Λευκωσία), 25730975 (Λεμεσός).

Υποτροφίες

Για το ακαδημαϊκό έτος 2024-25, θα δοθούν ΤΡΕΙΣ (3) υποτροφίες σε νεοεισερχόμενες πρωτοετείς φοιτήτριες που θα επιλέξουν οποιοδήποτε από τα πτυχιακά προγράμματα της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Frederick.

Πρόκειται για πλήρεις υποτροφίες (100%) και ισχύουν για το πρώτο ακαδημαϊκό έτος.

Κριτήρια ανανέωσης και ποσοστά υποτροφιών

Μετά το ακαδημαϊκό έτος 2024-2025, μέρος της υποτροφίας θα ανανεώνεται ανά εξάμηνο λαμβάνοντας υπόψη τη συνολική επίδοση (Σ.Σ.Μ.Ο.Β.) της φοιτήτριας κατά το προηγούμενο ακαδημαϊκό εξάμηνο και σύμφωνα με τον πιο κάτω πίνακα, με βάση το υφιστάμενο πρόγραμμα υποτροφιών του Πανεπιστημίου Frederick “To all women and girls: Join the Journey in Engineering and Technology”.

Πανεπιστήμιο Frederick
Βαθμολογία (Σ.Σ.Μ.Ο.Β.) CGPA
Ποσοστό υποτροφίας
09.00-10.00 50%
08.00-08.99 40%
07.00-07.99 30%
06.00-06.99 20%
05.00-05.99 10%
Below 5:00 0

Όροι και Προϋποθέσεις

1. Για τις υποτροφίες, δικαίωμα αίτησης έχουν ενδιαφερόμενες που:

• έχουν εγγραφεί ή θα εγγραφούν σε πτυχιακό πρόγραμμα της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Frederick στο ακαδημαϊκό έτος 2024-25 ως νεοεισερχόμενες πρωτοετείς φοιτήτριες.
• κατέχουν την κυπριακή υπηκοότητα ή/και είναι πολίτες κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με την προϋπόθεση ότι για διάρκεια τριών ετών, πριν από την έναρξη των σπουδών τους, διέμεναν στην Κύπρο για συνεχή περίοδο τουλάχιστον τριάντα (30) μηνών και συνεχίζουν να διαμένουν (στην Κύπρο), κατά την περίοδο υποβολής της αίτησής τους, ή δεν είναι Κύπριοι πολίτες ή πολίτες κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με την προϋπόθεση ότι κατοικούν μόνιμα στην Κύπρο και έχουν αποφοιτήσει από Σχολή Μέσης Εκπαίδευσης στην Κύπρο.
• προέρχονται από οικογένειες με κατά κεφαλή εισόδημα οικογένειας μέχρι €19.500. Στον υπολογισμό του κατά κεφαλή εισοδήματος λαμβάνονται υπόψη οι γονείς και τα εξαρτώμενα τέκνα της οικογένειας. (Ως εξαρτώμενα τέκνα υπολογίζονται τα τέκνα κάτω των 18 ετών, οι μαθητές/τριες, οι στρατιώτες και οι φοιτητές/τριες).
• πληρούν τα κριτήρια εισδοχής του προγράμματος σπουδών της επιλογής τους.

2. Μετεγγραφόμενες φοιτήτριες δεν έχουν δικαίωμα αίτησης.

3. Το Πανεπιστήμιο Frederick και η Chevron δεν είναι υπεύθυνοι για την κάλυψη άλλων εξόδων (όπως ενοίκιο, σίτιση, μεταφορικά, τέλη εγγραφής, κλπ).

Υποβολή αιτήσεων

1. Οι ενδιαφερόμενες πρέπει να συμπληρώσουν ειδικό έντυπο αίτησης.

2. Οι συμπληρωμένες αιτήσεις μαζί με τα απαιτούμενα πιστοποιητικά/δικαιολογητικά να υποβληθούν ηλεκτρονικά στο adminfo@frederick.ac.cy μέχρι τις 10 Σεπτεμβρίου 2024.

Διαδικασία αξιολόγησης, επιλογής και αποτελέσματα

Όλες οι πλήρεις αιτήσεις που θα υποβληθούν έγκαιρα και θα συνοδεύονται από όλα τα απαιτούμενα πιστοποιητικά, θα μοριοδοτηθούν με βάση οικονομικά και κοινωνικά κριτήρια, καθώς και τις ακαδημαϊκές επιδόσεις των ενδιαφερομένων, από Ειδική Επιτροπή, που θα διοριστεί από το Πανεπιστήμιο Frederick και τη Chevron. Οι υποψήφιες ενδέχεται να κληθούν σε συνάντηση και συνέντευξη με την Επιτροπή. Τα αποτελέσματα της αξιολόγησης θα ανακοινωθούν στις 20 Σεπτεμβρίου 2024.