Στην παρουσία του ΠτΔ Νίκου Χριστοδουλίδη η πρώτη τελετή αποφοίτησης στη Λεμεσό

H μεγαλύτερη γιορτή της ακαδημαϊκής χρονιάς στο Πανεπιστήμιο Frederick πλησιάζει, καθώς η πανεπιστημιακή κοινότητα ετοιμάζεται για τη διοργάνωση τριών Τελετών Αποφοίτησης και της Τελετής Απονομής Βραβείων και Αριστείων.

Για τη φετινή χρονιά, το Πανεπιστήμιο Frederick διοργανώνει τέσσερεις τελετές:

• 1η Τελετή Αποφοίτησης, 25 Ιουνίου, 20:00, Δημοτικό Κηποθέατρο Λεμεσού: Η πρώτη Τελετή Αποφοίτησης θα πραγματοποιηθεί στην παρουσία του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας, Νίκου Χριστοδουλίδη. Κατά την τελετή θα αποφοιτήσουν προπτυχιακοί/ές και μεταπτυχιακοί/ές φοιτητές/τριες της Σχολής Επιστημών της Αγωγής και Κοινωνικών Επιστημών (συμβατικών και εξ αποστάσεως προγραμμάτων), της Πολυτεχνικής Σχολής, της Σχολής Νομικής και Διοίκησης Επιχειρήσεων και της Σχολής Τεχνών, Επικοινωνίας και Πολιτισμικών Σπουδών που φοιτούν στο Πανεπιστήμιο Frederick στη Λεμεσό.

• Τελετή Απονομής Βραβείων και Αριστείων, 26 Ιουνίου, 19:00, Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας: Κατά την Τελετή Απονομής Βραβείων και Αριστείων θα επιβραβευθούν οι Πρωτεύσαντες/σες Απόφοιτοι/ες όλων των Πτυχιακών και Μεταπτυχιακών Προγραμμάτων Σπουδών του ακαδημαϊκού έτους 2023-24 και οι Απόφοιτοι/ες Διδακτορικών Προγραμμάτων του Πανεπιστημίου. Θα απονεμηθούν, επιπλέον, τα Βραβεία Μιχάλη Φρειδερίκου με τα οποία επιβραβεύεται το ήθος και η αριστεία μελών του ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού, φοιτητών/τριών και απόφοιτων του Πανεπιστημίου Frederick. Τα Βραβεία Μιχάλη Φρειδερίκου θεσπίστηκαν το 2021 στη μνήμη του ιδρυτή του Πανεπιστημίου. Την τελετή θα χαιρετίσει η Υπουργός Παιδείας, Δρ Αθηνά Μιχαηλίδου. Κεντρικός ομιλητής θα είναι ο Καθηγητής Σταμάτιος Κριμιζής, Πρόεδρος της Ακαδημίας Αθηνών ενώ βραβεία και αριστεία θα απονείμει ο Υφυπουργός Έρευνας, Καινοτομίας και Ψηφιακής Πολιτικής, Δρ Νικόδημος Δαμιανού.

• 2η Τελετή Αποφοίτησης, 27 Ιουνίου, 20:00, Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας: Την Τελετή Αποφοίτησης των προπτυχιακών, μεταπτυχιακών και διδακτορικών φοιτητών/τριών της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου θα χαιρετήσουν ο Υπουργός Μεταφορών, Επικοινωνιών και Έργων, κ. Αλέξης Βαφεάδης και ο Πρόεδρος του Επιστημονικού και Τεχνικού Επιμελητηρίου, κ. Κωνσταντίνος Κωνσταντή.

• 3η Τελετή Αποφοίτησης, 28 Ιουνίου, 20:00, Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας: Κατά την τελευταία Τελετή Αποφοίτησης του Πανεπιστημίου, θα αποφοιτήσουν οι προπτυχιακοί/ές, μεταπτυχιακοί/ές και διδακτορικοί/ές φοιτητές/τριες της Σχολής Επιστημών της Αγωγής και Κοινωνικών Επιστημών, της Σχολής Επιστημών Υγείας, της Σχολής Νομικής και Διοίκησης Επιχειρήσεων και της Σχολής Τεχνών, Επικοινωνίας και Πολιτισμικών Σπουδών που φοιτούν στο Πανεπιστήμιο Frederick στη Λευκωσία. Την τελετή θα χαιρετήσει ο Υπουργός Υγείας, κ. Μιχάλης Δαμιανός.

Σε όλες τις τελετές θα απευθύνουν χαιρετισμό η Πρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Frederick, κα Νατάσσα Φρειδερίκου, και ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου, Καθηγητής Γιώργος Δημοσθένους.

Οι τελετές θα μεταδίδονται ζωντανά από τις σελίδες του Πανεπιστημίου στο YouTube και στο Facebook.