Υποτροφίες για ναυτιλιακές σπουδές από κορυφαίες ναυτιλιακές εταιρείες

Κορυφαίες ναυτιλιακές εταιρείες προσφέρουν υποτροφίες και εκπαιδευτικές ευκαιρίες με σκοπό να υποστηρίξουν νέους φοιτητές και νέες φοιτήτριες που επιθυμούν να σπουδάσουν ναυτιλιακά στο Πανεπιστήμιό μας, το πρώτο Πανεπιστήμιο στην Κύπρο που πρόσφερε ναυτιλιακές σπουδές.

Οι υποτροφίες συμβάλλουν στην ανάπτυξη της επόμενης γενιάς επαγγελματιών του τομέα της ναυτιλίας στην Κύπρο, καθώς έχουν σχεδιαστεί για να προσελκύσουν ταλέντα, διασφαλίζοντας τη σταθερή εισροή εξειδικευμένων επαγγελματιών στην εγχώρια ναυτιλιακή βιομηχανία. Εκτός από την οικονομική υποστήριξη, οι εταιρείες προσφέρουν επίσης εκπαιδευτικές ευκαιρίες και πρακτική εμπειρία μέσω προγραμμάτων πρακτικής άσκησης καθώς και μερική χρηματοδότηση της ετήσιας εκπαιδευτικής εκδρομής των φοιτητών/τριών ναυτιλιακών σπουδών του Πανεπιστημίου που περιλαμβάνει επισκέψεις σε ρυθμιστικούς φορείς και ναυτιλιακούς κολοσσούς στην Ευρώπη, σε λιμάνια όπως το λιμάνι της Αμβέρσας, ναυπηγεία όπως το EDR, στον Διεθνή Ναυτιλιακό Οργανισμό (ΙΜΟ), στον θεσμικό φορέα εκπροσώπησης διαχειριστών πλοίων ξηρού φορτίου (Intercargo), στην Ένωση Ευρωπαίων Εφοπλιστών, σε εταιρείες όπως Lloyd’s, στην Ευρωβουλή και στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή, και στο ιστορικό πλοίο Cutty Sark.

Το Τμήμα Ναυτιλίας και Εμπορίου του Πανεπιστημίου Frederick έχει καθιερωθεί για το υψηλό ποσοστό απασχόλησης των αποφοίτων του και για την άρτια προετοιμασία τους για τις προκλήσεις του σύγχρονου επιχειρηματικού κόσμου στον χώρο της ναυτιλίας και του διεθνούς εμπορίου. Το Τμήμα διατηρεί πολύ στενές σχέσεις συνεργασίας με τη διεθνή ναυτιλιακή βιομηχανία, ενώ διακεκριμένα στελέχη της ναυτιλίας συμμετέχουν στη Συμβουλευτική Επιτροπή του Τμήματος.

Για το ακαδημαϊκό έτος 2024-25 προσφέρονται οι πιο κάτω υποτροφίες από κορυφαίες ναυτιλιακές εταιρείες σε νεοεισερχόμενους φοιτητές και νεοεισερχόμενες φοιτήτριες του Πανεπιστημίου Frederick:

Η Island Oil, μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες - με έδρα την Κύπρο - που δραστηριοποιούνται στο εμπόριο ναυτιλιακών καυσίμων στον διεθνή χώρο, προσφέρει δύο (2) υποτροφίες που καλύπτουν το 50% των διδάκτρων στο πτυχίο Ναυτιλιακών Σπουδών.
Η DP World, κορυφαίος πάροχος έξυπνων λύσεων logistics που διευκολύνουν τη ροή του εμπορίου παγκοσμίως, προσφέρει δύο (2) πλήρεις υποτροφίες - μία για το πτυχίο Ναυτιλιακών Σπουδών και μία για ένα από τα μεταπτυχιακά προγράμματα που προσφέρει το Τμήμα Ναυτιλίας και Εμπορίου του Πανεπιστημίου.

Οι υποτροφίες αφορούν φοιτητές/τριες που θα ξεκινήσουν τις σπουδές τους το ακαδημαϊκό έτος 2024-25.
Οι ενδιαφερόμενοι/ες υποψήφιοι/ες πρέπει να συμπληρώσουν τη σχετική αίτηση (για την ανακοίνωση και την αίτηση για τις υποτροφίες της Island Oil πατήστε εδώ και για την ανακοίνωση και την αίτηση για τις υποτροφίες της DP World πατήστε εδώ) και να την υποβάλουν με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στο adminfo@frederick.ac.cy έως τη Δευτέρα, 9 Σεπτεμβρίου 2024.

Όλες οι αιτήσεις που θα υποβληθούν εντός της καθορισμένης προθεσμίας με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά θα αξιολογηθούν από Επιτροπές Αξιολόγησης, που καθορίζονται από το Πανεπιστήμιο Frederick και κάθε μία από τις εταιρείες που χορηγούν τις υποτροφίες. Οι αιτήσεις θα αξιολογηθούν σύμφωνα με σύστημα μοριοδότησης που βασίζεται σε κοινωνικοοικονομικά κριτήρια, την προσωπικότητα και την ακαδημαϊκή επίδοση των υποψηφίων.

Προγράμματα σπουδών

Το πτυχιακό πρόγραμμα Ναυτιλιακών Σπουδών είναι ένα από τα πιο επικαιροποιημένα και πλήρη πτυχία που μπορεί κανείς να αποκτήσει: καλύπτει ολόκληρο το φάσμα της ναυτιλίας και του διεθνούς εμπορίου. Το πρόγραμμα προσφέρεται σε Λευκωσία και Λεμεσό.

Επίσης προσφέρονται τα μεταπτυχιακά προγράμματα:
Διεθνές Εμπόριο & Ναυτιλιακή Διοίκηση (προσφέρεται και σε εξ αποστάσεως μορφή)
Ναυτικό Δίκαιο & Ναυτιλιακά (προσφέρεται και σε εξ αποστάσεως μορφή)
Ναυτική Μηχανική και Διοίκηση

Προσφέρεται επίσης και πρόγραμμα επαγγελματικής κατάρτισης που ανταποκρίνεται στη μεγάλη ζήτηση που υπάρχει για μηχανικούς εμπορικού ναυτικού.

Engineering Officer of the Watch (EOOW)
2nd Engineer and Chief Engineer Officer