Έγκριση πρότασης για μελέτη με σκοπό την ηλεκτροδότηση πλοίων στο Λιμάνι Λεμεσού

Το Πανεπιστήμιο Frederick ανακοινώνει την έγκριση, από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, πρότασης για τη διεξαγωγή οικονομικοτεχνικής μελέτης με σκοπό την ηλεκτροδότηση των πλοίων στο Λιμάνι Λεμεσού, μια πρωτοβουλία του Πανεπιστημίου.

Η πρόταση για την ηλεκτροδότηση των πλοίων (γνωστή ως cold ironing), ώστε να σβήνουν τις μηχανές κατά την παραμονή τους στο λιμάνι, με αποτέλεσμα τη μείωση της εκπομπής αέριων ρύπων και ηχορύπανσης, αναπτύχθηκε με πρωτοβουλία του Τμήματος Ναυτιλίας και Εμπορίου του Πανεπιστημίου Frederick.

Η εν λόγω πρακτική θεωρείται ένα από τα πλέον δραστικά και αποδοτικά μέτρα στην προσπάθεια μείωσης του περιβαλλοντικού αποτυπώματος των πλοίων, για το καλό της πόλης της Λεμεσού και των κατοίκων της.

Η έγκριση από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή είναι ένα σημαντικό επίτευγμα, αποτέλεσμα συντονισμού μεταξύ του Πανεπιστημίου μας, δημόσιων και ιδιωτικών οργανισμών και εταιρειών. Το Πανεπιστήμιο Frederick επιθυμεί να ευχαριστήσει για την άψογη και παραγωγική συνεργασία: την Αρχή Λιμένων Κύπρου, την Αρχή Ηλεκτρισμού Κύπρου, τον Διαχειριστή Συστήματος Μεταφοράς Κύπρου, τον Δήμο Λεμεσού και τις διαχειρίστριες εταιρείες των τερματικών σταθμών του λιμανιού DP WORLD και Eurogate Container Terminal.

Δεσμευσή μας είναι να επιτύχουμε τον κοινό στόχο της πράσινης ανάπτυξης των λιμανιών μας και της προώθησης φιλικών προς το περιβάλλον, μακροπρόθεσμων λειτουργιών που μπορούν να ωφελήσουν τον ναυτιλιακό τομέα και να διασφαλίσουν το μέλλον των ακτών και της παράκτιας πόλης της Λεμεσού.