Νέο πτυχιακό πρόγραμμα στις Εφαρμοσμένες Βιοϊατρικές Επιστήμες

Το Πανεπιστήμιο Frederick ανακοινώνει την επιτυχή αξιολόγηση και πιστοποίηση του νέου καινοτόμου πτυχιακού προγράμματος στις Εφαρμοσμένες Βιοϊατρικές Επιστήμες από τον Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ποιότητας της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙΠΑΕ).

Το πρόγραμμα Εφαρμοσμένες Βιοϊατρικές Επιστήμες, προσφέρεται από το Τμήμα Επιστημών Ζωής και Υγείας της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου. Παρέχει τις ειδικές γνώσεις και δεξιότητες που απαιτούνται για απασχόληση σε τομείς όπως: Κλινικά Βιοϊατρικά Εργαστήρια (που έχουν πολλαπλασιαστεί με την εισαγωγή του ΓεΣΥ και έχουν τεράστια ανάγκη για καταρτισμένο προσωπικό), νοσοκομεία, κλινικές, ερευνητικά εργαστήρια, πανεπιστήμια, ερευνητικά ινστιτούτα.

Το πρόγραμμα υποστηρίζεται από τον Σύνδεσμο Διευθυντών Κλινικών Εργαστηρίων, Βιοϊατρικών και Κλινικών Εργαστηριακών Επιστημόνων και το Καραϊσκάκειο Ίδρυμα. Ένα δυνατό και καινοτόμο χαρακτηριστικό του προγράμματος είναι η ενεργή συμμετοχή των μελλοντικών εργοδοτών, τόσο στη διδασκαλία όσο και στην επαγγελματική κατάρτιση των φοιτητών/τριών. Οι φοιτητές και οι φοιτήτριες έχουν τη δυνατότητα πρακτικής άσκησης σε μερικά από τα πιο γνωστά Κλινικά Εργαστήρια που έχουν στενή συνεργασία με το πρόγραμμα, όπως το SYNLAB Cyprus, τα Βιοϊατρικά Εργαστηρια Χάρης Χαριλάου και το Κλινικό και Μοριακό Εργαστήριο ACT BIO.

Απώτερος στόχος του είναι να εκπαιδεύσει τους φοιτητές και τις φοιτήτριες στον πολυδιάστατο τομέα των Βιοϊατρικών Επιστημών και σε συνεργασία με Κλινικά Εργαστήρια να τους δώσει τις κατάλληλες ευκαιρίες για πρακτική μάθηση σε πραγματικό εργασιακό περιβάλλον, ένας συνδυασμός που θα αυξήσει την ανταγωνιστικότητα τους στην αγορά εργασίας. Το πρόγραμμα προσφέρεται στη Λευκωσία με γλώσσα διδασκαλίας την Ελληνική.