Τέσσερεις πλήρεις υποτροφίες για κορίτσια που επιλέγουν πρόγραμμα της Πολυτεχνικής Σχολής από τη Chevron και το Πανεπιστήμιο Frederick

Είσαι κορίτσι και έχεις ολοκληρώσει τη φοίτησή σου σε σχολείο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης; Επίλεξε πτυχιακό πρόγραμμα της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Frederick καi διεκδίκησε πλήρη υποτροφία για όλα τα χρόνια σπουδών σου!

Αναγνωρίζοντας τις επιπτώσεις της υποεκπροσώπησης των γυναικών στη μηχανική και την τεχνολογία, η Chevron, ένας από τους κορυφαίους ενεργειακούς κολοσσούς στον κόσμο, ενώνει δυνάμεις με το Πανεπιστήμιο Frederick και μαζί προσφέρουν τέσσερεις πλήρεις υποτροφίες για το ακαδημαϊκό έτος 2022-23 για να ενθαρρύνουν περισσότερα κορίτσια να επιλέξουν τους τομείς με τις μεγαλύτερες προοπτικές ανάπτυξης: τη μηχανική και την τεχνολογία.

Οι υποτροφίες ισχύουν για νεοεισερχόμενες φοιτήτριες που θα επιλέξουν οποιοδήποτε από τα πτυχιακά προγράμματα της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Frederick:

• Computer Science
  • Computer Engineering
  • Mechanical Engineering
  • Automotive Engineering
  • Electrical Engineering
  • Civil Engineering
  • Architectural Engineering

Οι υποτροφίες θα δοθούν με βάση κοινωνικο-οικονομικά κριτήρια και τον βαθμό απολυτηρίου των υποψηφίων στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Καλύπτουν όλα τα δίδακτρα και ισχύουν για το πρώτο ακαδημαϊκό έτος. Μετά το ακαδημαϊκό έτος 2022 – 2023, η υποτροφία διδάκτρων θα ανανεώνεται ανά εξάμηνο λαμβάνοντας υπόψη τη συνολική επίδοση της φοιτήτριας κατά το προηγούμενο ακαδημαϊκό εξάμηνο, με βάση ειδικό σχέδιο.

Για να διεκδικήσετε μία από τις υποτροφίες κατεβάστε την αίτηση και την προκήρυξη των υποτροφιών που περιλαμβάνει τους όρους και τις προϋποθέσεις. Οι συμπληρωμένες αιτήσεις μαζί με τα απαιτούμενα πιστοποιητικά/δικαιολογητικά θα πρέπει να υποβληθούν ηλεκτρονικά στο This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. το αργότερο μέχρι τη Παρασκευή, 9 Σεπτεμβρίου 2022.

Υπενθυμίζεται ότι, ως μέρος της μακροπρόθεσμης εκστρατείας του για διαφώτιση των κοριτσιών για τις προοπτικές των τομέων της τεχνολογίας και της μηχανικής “To all women and girls: Join the Journey in Engineering and Technology”, το Πανεπιστήμιο Frederick προσφέρει υποτροφίες 50% σε όλα τα κορίτσια που επιλέγουν προπτυχιακό πρόγραμμα της Πολυτεχνικής Σχολής του. Ως εκ τούτου, οι υποψήφιες που δεν θα επιλεγούν για πλήρη υποτροφία από τη Chevron και το Πανεπιστήμιο Frederick, θα δικαιούνται 50% υποτροφία με βάση το σχέδιο αυτό.

Για περισσότερες πληροφορίες και διευκρινήσεις για τις υποτροφίες και τη διαδικασία αίτησης επικοινώνησε με το Γραφείο Εισδοχής στο email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ή στα τηλέφωνα 22394394 (Λευκωσία), 25730975 (Λεμεσός).

Four full scholarships for female Engineering School applicants jointly offered by Chevron and Frederick University

Are you a young women and have completed your secondary education? Choose one of our Engineering School undergraduate programs of study and apply for a full scholarship for the duration of your studies!

Recognising the impact of the underrepresentation of women in engineering and technology and as part of their policy to promote gender equality, Chevron, one of the world’s leading integrated energy companies, and Frederick University jointly offer four full scholarships for the academic year 2022-23 to encourage young women to pursue studies and professional careers in STEM fields.

The scholarships apply to all undergraduate programs of study of Frederick University’s Engineering School:

The scholarships will be awarded based on socio-economic criteria and the academic performance of the candidates in secondary education. They cover 100% of the tuition fees and apply to the first academic year with the possibility of renewal, based on the academic performance of the student at the University.

To apply download the application form and the scholarships announcement which includes eligibility criteria. The completed application form needs to be submitted with all required documentation at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. by the 9th of September 2022.

It should be noted that applicants who are not successful will still be awarded a 50% scholarship offered by Frederick University to all young women who enrol in an undergraduate program of study of its Engineering School, as part of its long-term campaign “To all women and girls: Join the Journey in Engineering and Technology”, to tackle the underrepresentation of women in engineering and technology.

For further information and clarifications, applicants can contact the Admissions Office at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. or at 22394394 (Nicosia), 25730975 (Limassol).