ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ – ΤΕΤΑΡΤΗ , 23 ΜΑΡΤΙΟΥ 2022 / HUMAN LIBRARY, WEDNESDAY MARCH 23 2022

English text below

Ανθρώπινη Βιβλιοθήκη

Την Τετάρτη 23 Μαρτίου (15.00-18.00) θα φιλοξενήσουμε στην καφετέρια του Πανεπιστημίου μας (Λευκωσία) μια Ανθρώπινη Βιβλιοθήκη.
Η Ανθρώπινη Βιβλιοθήκη δεν διαθέτει βιβλία αλλά ανθρώπους «ανοιχτούς σαν βιβλία
», που μοιράζονται τις προσωπικές τους ιστορίες για να καταπολεμήσουν τις προκαταλήψεις και να ενισχύσουν την ποικιλομορφία της κοινωνίας μας. Ο σεβασμός στη διαφορετικότητα και η αποδοχή του «άλλου» είναι σημαντικοί παράγοντες ειρηνικής συνύπαρξης. Η ανεκτικότητά μας απέναντι σε ανθρώπους διαφορετικούς από εμάς αποτελεί δείκτη σεβασμού στη διαφορετικότητα, αποδοχής του «άλλου» και συμβάλλει σε μια κοινωνία κατανόησης. Στην Ανθρώπινη Βιβλιοθήκη, μπορούμε να «διαβάσουμε», να ακούσουμε και να μιλήσουμε με «βιβλία» που ίσως αντιμετωπίζουμε με άγνοια, καχυποψία ή προκατάληψη.
Η Ανθρώπινη Βιβλιοθήκη στο Πανεπιστήμιό μας πραγματοποιείται παράλληλα με την έκθεση αφισών με τίτλο Tolerance – Ανεκτικότητα, που φιλοξενείται στο κεντρικό κτήριο του Πανεπιστημίου (Λευκωσία).

Ποια ανθρώπινα βιβλία θα βρίσκονται στο Πανεπιστήμιο:

• Άθεος
  • Πρόσφυγας
  • Μουσουλμάνος
  • Άντρας ουράνιο τόξο
  • Πρώην πόρνη
  • Άτομο με κινητική αναπηρία
  • Άτομο με ψυχιατρική εμπειρία
  • Πρώην αλκοολικός
  • Vegan

Η διαδικασία:

Μπορείτε να δανειστείτε ένα βιβλίο για χρονική διάρκεια μέχρι 30 λεπτά, να το διαβάσετε, να το ρωτήσετε και να συζητήσετε μαζί του. Αρκεί να συμπεριφερθείτε με σεβασμό απέναντί του. Μπορείτε να δανειστείτε περισσότερα από ένα βιβλίο, αν το επιθυμείτε.

Πληροφορίες:

Τετάρτη 23 Μαρτίου
Καφετέρια Πανεπιστημίου Frederick
(campus Λευκωσίας)

---

The Human Library does not ‘lend’ actual books but humans who are willing to share with us their personal stories contributing thus to the fight against discrimination and social exclusion. Respecting diversity and promoting tolerance and acceptance of all groups are core in promoting an inclusive society.  These human ‘books’ are people who have experienced prejudice, social exclusion or stigma and are inviting you to a one-on-one conversation so you can hear their stories, respectfully ask questions and hopefully help you challenge your own prejudices.

Apart from the Human Library, the University is also hosting in the Nicosia Campus (Main Building) a poster exhibition titled ‘Tolerance’.

Human Books you can ‘borrow’:

• An atheist
  • A refugee
  • A Muslim
  • A rainbow Man
  • An ex-prostitute
  • A person with physical disability
  • A person with mental health experience
  • An ex alcoholic
  • A vegan

How does it work?

You can ‘borrow’ – talk with a human book for up to 30 minutes.  You can ‘read’ the book, ask questions and talk with them all the while being respectful and open to hear their stories. You can ‘borrow’ more than one book during the three hours.

Info:

Where – Cafeteria , Nicosia Campus