ΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ ΤΩΡΑ ΞΕΚΙΝΑ!

Οι γυναίκες του Πανεπιστημίου Frederick σε Λευκωσία και Λεμεσό στήριξαν τη δράση Είναι η ώρα. Γυναίκες μέλη του ακαδημαϊκού και διοικητικού προσωπικού, καθώς και φοιτήτριες του Πανεπιστημίου, απείχαν από τα καθήκοντά τους, από τις 11:00 μέχρι τις 12:00. Δημιουργώντας στους εξωτερικούς χώρους του Πανεπιστημίου μια ανθρώπινη αλυσίδα, έδειξαν ότι οι γυναίκες μπορούν να ενωθούν στον αγώνα υπέρ των δικαιωμάτων των γυναικών, με στόχο να τεθούν στο επίκεντρο του δημόσιου διαλόγου οι σοβαρές ανισότητες και διακρίσεις σε βάρος τους.

Η Πρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου κ. Νατάσσα Φρειδερίκου, ανέφερε μεταξύ άλλων: «Το Πανεπιστήμιο Frederick είναι υπερασπιστής των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και τάσσεται έντονα ενάντια σε οποιαδήποτε ανισότητα και διάκριση. Υποστήριξε την πρωτοβουλία από την πρώτη στιγμή. Η προσπάθεια αυτή, που πήρε σήμερα παγκύπριες διαστάσεις, έχει ως στόχο να κινητοποιήσει την κοινωνία ώστε να κατανοήσει ότι οι έμφυλες διακρίσεις συνδέονται άμεσα με την ανάπτυξη και την οικονομία, την κοινωνική συνοχή και την ουσιαστική δημοκρατία, αλλά και το πώς, η έμφυλη βία, σε κάθε της έκφανση, αποτελεί κοινωνικό όνειδος και υποβιβάζει τον πολιτισμό μας».