Μεγάλη απώλεια για την Πανεπιστημιακή μας Κοινότητα: Απεβίωσε ο Μιχάλης Φρειδερίκου

(English text follows)

Με βαθύτατη θλίψη το Πανεπιστήμιο Frederick ανακοινώνει τον θάνατο του Ιδρυτή του, Μιχάλη Φρειδερίκου.

Ο Μιχάλης Φρειδερίκου πέθανε ήρεμα σήμερα, Παρασκευή, 21 Αυγούστου 2020, έχοντας δίπλα του την οικογένειά του.

Ο Μιχάλης Φρειδερίκου γεννήθηκε το 1937 στο Καϊμακλί της Λευκωσίας. Αποφοίτησε από την Ανωτάτη Σχολή Οικονομικών και Εμπορικών Επιστημών Αθηνών. Ήταν ο Ιδρυτής και ο πρώτος Πρόεδρος του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Frederick, ιδρυτής και Διευθυντής του Frederick Institute of Technology, του Frederick Research Center, του τηλεοπτικού σταθμού Fred TV και του Radio Frederick. Διατέλεσε για πολλά χρόνια Πρόεδρος του «Αχιλλέα» Καϊμακλίου και Δημοτικός Σύμβουλος Λευκωσίας. Ο Μιχάλης Φρειδερίκου έλαβε σημαντικό αριθμό τιμητικών διακρίσεων διεθνώς για το έργο του, ενώ το 2017 τιμήθηκε για τη συνολική του προσφορά στην εκπαίδευση της Κύπρου από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού.

Βασικές και αδιαπραγμάτευτες αρχές του, ο ανθρωποκεντρικός χαρακτήρας του όποιου εκπαιδευτικού οργανισμού ηγείτο και η διασφάλιση της ποιότητας σπουδών. Αρχές που ζητούσε να ακολουθούνται και να εφαρμόζονται από όλους τους συνεργάτες του, συνεχώς, με συνέπεια και χωρίς έκπτωση.

Ο Μιχάλης Φρειδερίκου είχε πίστη στη νέα γενιά και πίστευε βαθιά στη δύναμη της εκπαίδευσης. Κατά την 50-ετή προσφορά του στην παιδεία του τόπου, βοήθησε πάρα πολλές οικογένειες με οικονομικές δυσκολίες να σπουδάσουν τα παιδιά τους και πρόσφερε ευκαιρίες σε χιλιάδες νέους.

Η εξόδιος ακολουθία θα τελεστεί τη Δευτέρα 24 Αυγούστου και ώρα 16:30 στην εκκλησία Αγίας Βαρβάρας στο Καϊμακλί. Λόγω της πανδημίας και των περιοριστικών μέτρων, η οικογένεια δεν θα δεχθεί συλλυπητήρια, ενώ στην εκκλησία θα τηρηθεί αυστηρά το πρωτόκολλο για κηδείες.

Το Συμβούλιο του Πανεπιστημίου θα συνέλθει αύριο σε έκτακτη Συνεδρίαση κατά την οποία θα ληφθούν συγκεκριμένες αποφάσεις, οι οποίες και θα ανακοινωθούν.

Great Loss for our University Community: Death of Michalis Frederickou

It is with deep sadness that we announce that the founder of Frederick University, Michalis Frederickou, has passed away.

Michalis Frederickou died peacefully today, Friday, the 21st of August 2020, having his family by his side.

Michalis Frederickou was born in 1937 in Kaimakli, Nicosia. He graduated from the Athens University of Economics and Business. He was the founder and the first President of Frederick University Council, the founder and director of Frederick Institute of Technology, Frederick Research Center, Fred TV and Radio Frederick. He served for many years as the President of Kaimakli’s “Achilleas” and a member of Nicosia’s Municipal Council. Michalis Frederickou was awarded with a number of accolades internationally for his work, while in 2017 he was honored for his overall contribution to the education sector in Cyprus by the Ministry of Education and Culture.

The student centric approach of the educational organisations he led as well as the quality of studies had always been fundamental and non-negotiable values for Michalis Frederickou. He always required his associates to be guided by these values, continuously and consistently.

Michalis Frederickou believed in the new generation and in the power of education. During his 50-year contribution to the education sector in Cyprus, he supported several families with financial difficulties in sending their children to study and offered opportunities to thousands of young people.

The funeral will be held on Monday 24 August at 16:30 at Agias Varvaras church in Kaimakli. Due to the coronavirus pandemic and the social distancing measures, the family will not be accepting condolences and the funeral protocol will be strictly followed at the church.

The Frederick University Council will hold an ad-hoc meeting tomorrow and its decisions will be announced in due time.