Υποτροφίες της Κυβέρνησης της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας (ΛΔΚ) σε φοιτητές/φοιτήτριες από την Κύπρο για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023

Προθεσμία δήλωσης συμμετοχής: 25 Φεβρουαρίου , 2022

Τι είναι;

Σε συνέχεια των υποτροφιών που με επιτυχία εξασφαλίζουν κατά τα τελευταία έτη απόφοιτοι του Πανεπιστημίου Frederick, η Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας προσφέρει συνολικά επτά (7) πλήρεις υποτροφίες σε Κύπριους φοιτητές/φοιτήτριες για σπουδές στην Κίνα.

Η υποτροφία καλύπτει το κόστος των διδάκτρων για όλη τη διάρκεια του προγράμματος σπουδών, το κόστος διαμονής , το κόστος ιατρικής περίθαλψης και τα βασικά μηνιαία έξοδα διαβίωσης.

Ποια είναι τα πανεπιστήμια που συμμετέχουν στο πρόγραμμα υποτροφιών; Τα προγράμματα σπουδών προσφέρονται στα Αγγλικά;

Μπορείς να επιλέξεις ένα από τα 2000 περίπου μεταπτυχιακά και διδακτορικά προγράμματα σπουδών που προσφέρονται στην Αγγλική γλώσσα από τα 200 περίπου Πανεπιστήμια της Κίνας που συμμετέχουν στο πρόγραμμα υποτροφιών.

Πληροφορίες σχετικά με τα προγράμματα που είναι διαθέσιμα μέσω του συγκεκριμένου σχεδίου υποτροφιών μπορείς να βρεις εδώ

Διαδικασία Αίτησης

Απαραίτητες προϋποθέσεις για να μπορεί κάποιος/α να κάνει αίτηση, τη διαδικασία της αίτησης και τα έγγραφα που χρειάζεται να αποσταλούν στην Κινέζικη Πρεσβεία μέχρι την ορισθείσα προθεσμία υποβολής αιτήσεων μπορεί να βρει εδώ

Ανάμεσα στα έγγραφα που πρέπει να ετοιμάσεις είναι:

• Πλάνο σπουδών/ερευνητική πρόταση (study plan/ research proposal) 800 περίπου λέξεις σε έκταση στην Αγγλική γλώσσα
  • Δύο συστατικές επιστολές από ακαδημαϊκούς.
  • Έγγραφα εισδοχής από πανεπιστήμιο της επιλογής σου.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να ενημερώσουν για το ενδιαφέρον τους το Γραφείο Σταδιοδρομίας (στοιχεία επικοινωνίας πιο κάτω) για να λάβουν την απαραίτητη  καθοδήγηση στην υποβολή της αίτησης.

Η αίτηση θα συμπληρωθεί ηλεκτρονικά από τον/την υποψήφια το ηλεκτρονικό έντυπο αίτησης που βρίσκεται εδώ  σύμφωνα με τις οδηγίες συμπλήρωσης που περιγράφονται εδώ .

Στη συνεχεία, ο αιτητής/ η αιτήτρια θα πρέπει, μέσω του Πανεπιστημίου, να αποστείλει στην Κινέζικη Πρεσβεία στη Λευκωσία, μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής αίτησης, ηλεκτρονικό αντίγραφο της αίτησης, μαζί με τα υπόλοιπα απαραίτητα έγγραφα, συμπεριλαμβανομένης επιστολής αποδοχής από Κινέζικο Πανεπιστήμιο.

• Σημειώνεται ότι, πέραν των επτά (7) πιο πάνω κρατικών υποτροφιών, υπάρχουν δημοσιευμένες στην πιο πάνω σελίδα και άλλες υποτροφίες για σπουδές στην Κίνα (π.χ. Chinese Local Government Scholarships, υποτροφίες από Κινεζικά Πανεπιστήμια, Επιχειρήσεις, κοκ) για τις οποίες τυχόν ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να υποβάλουν απευθείας αίτηση
  • Οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να απευθύνονται για περισσότερες πληροφορίες και διευκρινίσεις απευθείας στην Κινεζική Πρεσβεία στη Λευκωσία στην ηλεκτρονική διεύθυνση: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ή τηλεφωνικά στον αριθμό 97791920

Για διευκρινήσεις και βοήθεια στην υποβολή αίτησης και στην προετοιμασία των εγγράφων επικοινωνήστε με:

Αργυρώ Ηλία, Γρ. Σταδιοδρομίας Πανεπιστημίου Frederick